top of page

Zakażenie pacjenta w szpitalu a odszkodowanie medyczne

Stan wielu placówek medycznych w naszym kraju jest tak naprawdę różny. Jedne szpitale wyglądają nowocześnie i świadczą usługi medyczne na najwyższym możliwym poziomie. Inne z kolei wyglądają jak żywcem wyjęte z PRL-u, w których jakość usług, a przede wszystkim obsługi pacjenta jest zadziwiająco niska. Wielu pacjentów niestety miało okazję przekonać się o tym na własnej skórze. Wszystko przez zakażenia szpitalne, które są bardzo częste.

Oczywiście zakażenie powstałe w wyniku przebywania w szpitalu to nic innego jak błąd medyczny, z którym może wiązać się odszkodowania medyczne. Do zakażenia może dojść na wiele różnorodnych sposobów. Jednym z bardzo częstych przypadków jest niedokładne wysterylizowanie narzędzi medycznych. Nie ma znaczenia czy będą one używane w szpitalu, czy przychodni – w każdym z tych miejsc można tak naprawdę się zarazić. Wirusy, bakterie i grzyby nie wybierają swoich ulubionych miejsc, pojawiają się po prostu wszędzie tam, gdzie brak jest odpowiedniej higieny lub znajduje się duże skupisko ludzi.

Błąd medyczny pod postacią zakażenia pacjenta bardzo często wykonywany jest bezpośrednio przez personel. Jak się bowiem okazuje, wielu lekarzy nie dba w sposób prawidłowy o odpowiednią higienę - w wielu szpitalach i przychodniach lekarze nie noszą fartuchów, nie myją rąk po każdym pacjencie itd. Każdy tego typu błąd medyczny powinien zostać ukarany odpowiednią grzywną bądź inną karą w zależności od tego, jakie straty tak naprawdę poniesie konkretny, poszkodowany pacjent.


bottom of page